Akumuliatoriai fotoaparatams: viskas ką turėtumėte žinoti

Pastaraisiais metais akumuliatoriai fotoaparatams ir vaizdo kameroms itin sparčiai keitėsi ir tobulėjo. Jau nebe tie laikai, kai pakako prigriebti pakelį AA tipo baterijų prie prekybos centro kasos. Dabar akumuliatorius galima įsigyti tik specializuotose fizinėse ir internetinėse parduotuvėse. Ir, svarbiausia, turi žinoti ko reikia – skirtingiems fotoaparato modeliams reikalingi skirtingi akumuliatoriai. Tam įsitikinti daug nereikia, užtenka pažvelgti į bet kurį akumuliatorių gidą.

Štai todėl šiame straipsnyje aptarsime daugelį kylančių klausimų apie akumuliatorius ir ką svarbu žinoti kiekvienam pradedančiam fotografui.

Šiandien dažniausiai naudojami – ličio jonų akumuliatoriai

Įkraunami ličio jonų (Li-ion) akumuliatoriai yra plačiausiai naudojami skaitmeniniuose ir skaitmeniniuose veidrodiniuose (DSLR) fotoaparatuose. Kaip ir beje kitoje elektronikoje – kompiuteriuose ar telefonuose. Šiuo metu kalbant apie fototechniką ir dalinantis informacija apie akumuliatorius, dažniausiai visi turi omenyje būtent ličio jonų akumuliatorius, tad kalboje net nepabrėžiamas akumuliatoriaus tipas.

Li-ion akumuliatoriai yra lengvesni, galingesni ir kompaktiškesni nei jų pirmtakai NiMH akumuliatoriai. Šie fotoaparatų akumuliatoriai yra labiau atsparūs šalto oro poveikiui, tad nesukelia fotografams problemų fotografuoti lauke prie minusinės temperatūros.

Technologiškai ličio jonų akumuliatorius gali būti daug ilgiau naudojamas, nes jo didesnė talpa (vėl gi, lyginant su NiMh). Tai itin svarbu dirbant skaitmeniniais fotoaparatais, kurie naudoja daug daugiau energijos. O taip pat paprastesnis įkrovimas – nebūtina pilnai įkrauti, galimas greitas vienos valandos įkrovimas ir kiti privalumai priklausomai nuo akumuliatoriaus modelio.

Ir nors dar galima išgirsti, jog siekiant sutaupyti, naudojami NiMh akumuliatoriai, bet kuo toliau, tuo retesni tokie pasisakymai, nes dabartis yra būtent Li-ion akumuliatoriai.

Originalai ar analogai?

Šių dienų fototechnikos gamintojai užsiima ne tik pačios technikos (fotoaparatų, objektyvų, blykščių) gamyba, bet ir akumuliatorių kūrimu. Jie gamina aukštos kokybės akumuliatorius su savo prekiniu ženklu, taip užtikrindami, jog juo galima pasitikėti. Tokie žymūs gamintojai kaip Canon, Nikon ar Sony komplektuoja savo fototechniką būtent su savo gamintais ir prekiniu ženklu pažymėtais akumuliatoriais.

Tačiau jie ne vieninteliai gamintojai rinkoje. Yra daugybė specializuotų akumuliatorių, baterijų ir elementų gamintojų visame pasaulyje. Jie taip pat gamina lygiai tokių pat išmatavimų, tokios pat arba labai panašios galios akumuliatorius, kurie yra žymiai pigesni. Tokie akumuliatoriai vadinami analogais.

Plačiau apie skirtumus tarp originalių ir akumuliatorių analogų esame nagrinėję ankstesniame straipsnyje Akumuliatoriai fotoaparatams: analogų privalumai ir trūkumai.

Kiek laiko veikia akumuliatorius iki kol prireikia pakrauti?

Tai sudėtingas klausimas, nes pirmiau reikia išsiaiškinti nuo ko priklauso fotografavimo vienu akumuliatoriumi trukmė arba kadrų skaičius, kurį gali padaryti iki kol išsikraus akumuliatorius:

• Fotoaparato ir akumuliatoriaus modelis,
• Aplinkos, kurioje dirbama temperatūra,
• Kiek laiko jau naudojamas akumuliatorius (ką tik įsigyta ar jau naudotas metus),
• Blykstės naudojimas,
• Ar objektyvas su optiniu stabilizatoriumi,
• Vaizdo peržiūra fotoaparato ekrane.

Ir tai tik dalis sąlygų lemiančių ilgesnį ar trumpesnį akumuliatoriaus veikimą. Kalbant abstrakčiai, vienu šiuolaikiško fotoaparato akumuliatoriumi iki jo išsikrovimo turėtų būti įmanoma padaryti apie 1000 kadrų, jei nesinaudojama blykste ir nėra naudojamasi ekranu fotografuojant. Pastarieji sparčiausiai išeikvoja akumuliatoriaus energiją.

Ar akumuliatoriai turi galiojimo datą?

Taip, gamintojai nurodo galiojimo datą ant akumuliatoriaus, kuri reiškia, jog po tos datos garantija nesuteikiama. Paprastai perkant garantija suteikiama 1 metams, retais atvejais 2 metams. Tačiau tai nereiškia, jog po metų ar po datos, kuri nurodyta ant akumuliatoriaus, šis stebuklingai nustos krautis ir veikti.

Paprastai ličio jonų akumuliatoriai veikia apie 3 metus arba kol pasiekia 300-500 įkrovimų(priklausomai kas įvyksta pirmiau).

Fotopriedai.lt parduodamiems akumuliatoriams suteikiama garantija metams laiko nuo įsigijimo. El.parduotuvės sandėlys laikomas minimalus, nuolat pildomas iš gamintojo, tad akumuliatoriai ant lentynos „nedulka“ ir dėl to patenka pas jus praktiškai tiesiai iš gamintojo. Nėra baimės, jog akumuliatorių galiojimas greitai baigsis.

Ar reikia akumuliatorius išimti iš technikos, jei ja nesinaudojama?

Šiuolaikiniai akumuliatoriai nuo stovėjimo „neišteka“, kaip esame įpratę su paprastomis baterijomis. Tad pavojaus dėl to nėra. Taip pat nuo buvimo technikoje akumuliatoriai neišsikrauna greičiau nei įprastai. Tad jei nefotografuojama kelias dienas ar savaites, nėra reikalo sukti galvos – akumuliatorių galima palikti su technika ir nieko papildomo nereikia atlikti.

Ar reikia pilnai iškrauti akumuliatorių prieš jį įkraunant?

Nėra būtina specialiai stengtis iškrauti iki paskutinio lašo, netgi nerekomenduojama to daryti nei su ličio jonų, nei ankstesnių kartų akumuliatoriais. Pakrauti akumuliatorių reikia tada, kai jau to reikia. Pavyzdžiui, fotoaparatas rodo, jog akumuliatorius beveik išsikrovęs, o jūs planuojate pradėti ilgą fotosesiją. Tad tuomet logiška būtų pradėti dirbti su pilnai pakrautu akumuliatoriumi. Įkrovimas neiškrovus pilnai nedaro įtakos akumuliatoriaus veikimui.

Šioje vietoje taip pat verta paminėti, jog internete galima rasti įvairiausių patarimų, kaip elgtis su akumuliatoriais, kokių gudrybių imtis, jog šie veiktų ilgiau ar ne taip greitai išsikrautų. Visgi, atkreipkite dėmesį, jog tas kas veikė senoviniams akumuliatoriams ar paprastoms baterijoms, nebūtinai veikia su li-ion akumuliatoriais. Šiems reikia mažiau „magijos“, jų veikimas paprastesnis ir stabilesnis.

Kelionės ir akumuliatoriai

Li-ion akumuliatoriai naudojami ne tik fotoaparatams, bet ir išmaniesiems laikrodžiams,telefonams, kompiuteriams, planšetėms ir pan. Keliaujant elektroniką rekomenduojama vežti rankiniame bagaže, o į registruotą bagažą elektronikos prietaisų su akumuliatoriais vežti nerekomenduojama. Jei planuojate vežti didesnių gabarinų prietaisą, kurį norėtumėte padėti į registruotą bagažą, tuomet pasidomėkite vežimo taisyklėmis atskirai. Bendra taisyklė – viskas į rankinį bagažą.

Jei vykstate su tradiciniu išmanaus žmogaus kuprinės turiniu – kompiuteris, telefonas ir fotoaparatas, jums rūpintis niekuo nereikia. Tačiau jei esate profesionalas ir vežatės kelis fotoaparatus, kamerą, droną ir kiekvienam prietaisui po papildomą akumuliatorių, tuomet turėtumėte pasidomėti avialinijų nustatytais ribojimais akumuliatorių galiai. Apie tai vėliau bus ir mūsų straipsnis.

Ką dar reikia žinoti apie akumuliatorius?

Pirmiausia, jei daug fotografuojate, imatės fotoaparatą į keliones, kur nėra galimybės nuolat pasikrauti akumuliatorių, tuomet verta iškarto įsigyti papildomą vieną ar net du akumuliatorius.

Kuomet akumuliatoriai pasensta ir jau nebesikrauna, nemeskite jų kur papuolė ar į buitinių šiukšlių konteinerį. Akumuliatoriai kaip elektros lemputės ar baterijos turi būti priduodami specialiuose surinkimo punktuose. Paprasčiausia – įmesti į specialiai pažymėtas dėžes, kurias galima rasti beveik kiekviename didesniame prekybos centre.