Mokate fotografuoti? Užsidirbkite žinomiausiuose pasaulio fotobankuose 

Su kiekviena diena fotografavimo technika tobulėja ir darosi pigesnė. Auga ir fotografų skaičius. Bet iš kitos pusės, pasaulyje auga ir grafinės foto/video medžiagos paklausa. Taigi, jei mėgstate fotografuoti, o gal esate sukaupę šimtus kokybiškų nuotraukų, tai galite jas paversti savo pajamomis.

Fotografas Vilius Zlotkus pataria kaip tai padaryti:

Pardavinėkite savo nuotraukas žinomiausiuose pasaulio fotobankuose. Šiame straipsnyje pasidalinsiu su Jumis savo patirtimi. Kiek uždirbsite priklausys nuo Jūsų kantrybės, turimos fototechnikos, įdedamo darbo. Ne visos nuotraukos gerai tiks pardavimui fotobanke.

fotografavimas

Gal esate nufotografavę gražų saulėlydį, savo gėlę ar savo mylimą katiną. Patikėkite, tokias nuotraukas daro daugelis, jų pasaulyje jau yra daug. Bet net ir tokias nuotraukas galima pasiūlyti fotobankui. Tačiau geriau paieškoti savo nišos, eksperimentuoti. Mano patirties pavyzdys: po grybavimo atrinkau gražius baravykus. Pagalvojau, kad gražiai sudėjęs ant balto fono, galėsiu padaryti gražias iliustratyvias nuotraukas. Pradžiai sukroviau baravykus ant seno suolo, ne visai tvarkingai, bet padariau vieną kadrą. Vėliau suradau baltą foną, tvarkingai sudėjau baravykus ir padariau eilę kadrų. Ar galite atspėti kuris kadras fotobanke tapo bestseleriu? Teisybės dėlei reiktų pasakyti, kad fotobankuose dirbantys nuotraukų atrankos specialistai taip pat klysta. Tą grybų nuotrauką nuo suoliuko paėmė tik vienas fotobankas, bet to pakako, kad nuoširdžiai džiaugčiausi rezultatais. Kitas pavyzdys: galite fotografuoti elektronikos plokštę, kruopščiai dirbdami su fonu, tačiau ko gero gerokai daugiau parduosite chaotiškai suversto elektronikos laužo nuotraukų.

Ką galima fotografuoti?

Komercinėje nuotraukoje negali būti logotipų, automobilių, kuriuos atpažinsite iš formos, pastatų, kurie saugomi autorinėmis teisėmis, žmonių veidų, kuriuos galima atpažinti ir pan. Norite fotografuoti asmenį ar jo turtą ir naudoti tai komercijai? Gaukite asmens raštišką leidimą. Leidimą turi savo parašu patvirtinti dar vienas asmuo – liudytojas. Fotografuosite nepilnamečius asmenis? Leidimą pasirašo vienas iš tėvų arba globėjų. Leidimų (release) formas rasite fotobanke. Beje, kiekvienas save gerbiantis fotobankas turi savo formą.

Tačiau egzistuoja ir kita nuotraukų kategorija: leidybinė (editorial). Tokios nuotraukos negali būti redaguojamos, naudojamos bet kur ir bet kaip, tačiau jos tinkamos straipsnių iliustravimui, naujienoms. Tokios nuotraukos turi būti atitinkamai aprašytos: vieta, data, konkretus įvykis ar faktas.

Kad foto nuotraukos būtų randamos fotobanke, jos turi turėti raktinius žodžius (keywords). Rekomenduočiau jų dėti po 50 kiekvienai nuotraukai. Daugiau nerekomenduotina, nes kai kurie fotobankai daugiau dėti neleidžia. Raktiniai žodžiai ir aprašymai paprastai įterpiami į pačią nuotrauką (jpg failą). Kai nuotrauka nusiunčiama į fotobanką, visa informacija iš nuotraukos automatiškai paimama ir Jums nebereikės visko suvedinėti rankiniu būdu kiekvienai nuotraukai kiekviename fotobanke.

Kokie dar yra reikalavimai nuotraukoms?

Darbas su fotobankais – gera fotografijos mokykla. Nenustebkite, kad fotobankas dėl kokios nors priežasties nepriims nuotraukos. Priežastis bus nurodyta prie atmestos nuotraukos. Nenustebkite, jei vienas fotobankas nuotrauką priims, o kitas tą pačią atmes. Visi esame žmonės ir turime savo požiūrį. Tačiau nuotraukos kompozicija ir techninė kokybė – tai dalykai dėl kurių Jums reikės pasistengti. Ne visi kreipiame dėmesį į prastesnį fokusą nuotraukos kraštuose ar triukšmus.

Nuo ko pradėti?

Pradėti reiktų nuo fotobankų, kurie yra mažiau populiarūs. Taip galėsite pasimokyti. Iš kitos pusės, krūva nusiųstų ir atmestų nuotraukų fotobanke sugadins Jūsų reitingą. Nuo to priklauso kiek galite įkelti nuotraukų per dieną ir kt. Taigi neskubėkite. Iš kitos pusės, užsibrėžkite sau užduotį sukelti 500 ar 1000 nuotraukų. Per tą laiką pamatysite ir pirmųjų sukeltų nuotraukų rezultatus. Užsiregistravę fotobanke, užpildykite ir mokesčių formą (tax form). Dauguma fotobankų yra ne ES, todėl šios formos pagalba išvengsite dvigubo apmokestinimo užsienio šalyje ir Lietuvoje. Tai įmanoma dėl Lietuvos pasirašytų dvigubo apmokestinimo išvengimo tarptautinių sutarčių.

Kokie yra fotobankai?

Jų galima priskaičiuoti šimtus. Pasauliniu mastu dirbančių fotobankų rasite dešimtis. Pasirinkti galite patys. Randate, pabandote. Iš savo patirties: pasirinkau iš internete daugumos autorių rekomenduojamų fotobankų apie dešimtį. Realiai dėl vienokių ar kitokių priežasčių pradėjau dirbti su šešiais.


7. Canstockphoto

Foto bankas nuo kurio galima pradėti. Didelių pajamų tikėtis nereiktų, tačiau pardavimų yra. Mažesni reikalavimai nuotraukoms. .

 

6. Bigstockphoto fotobankas

Dar vienas fotobankas rekomenduotinas pradedančiajam. Panašus į anksčiau paminėtą.

 


5. Depositphotos

Tai kiek didesnius reikalavimus taikantis fotobankas. Pardavimų rezultatai kiek aukštesni.

 


4. Dreamstime

Fotobankas turintis originalią failų reitingavimo sistemą. Jūsų nuotrauka taps vis brangesne kai ji bus perkama.

 


3. Adobe Stock fotobankas

Pradėjau darbą su Fotolia. Tačiau pastaruoju metu Fotolia fotobankas perėjo Adobe globon. Tokios pasaulyje žinomos kompanijos fotobankas manau ateityje bus dar labiau vertinamas.

 


2. Shutterstock

Kai kas šį fotobanką vadina rimčiausiu. Pagal pardavimų apimtis jis tikrai yra rimčiausias. Tačiau tam, kad į jį patektumėte, turėsite išlaikyti egzaminą (quiz) ir pateikti 10 nuotraukų. Jei Jūsų nuotraukos bus pripažintos tinkamomis (ne mažiau 7 iš 10), tai galėsite pradėti siųsti nuotraukas į šį fotobanką. Būtent dėl to rekomenduotina pratestuoti savo nuotraukas aukščiau aprašytuose fotobankuose, kad čia neprašautumėte pro šalį.

 


1. Istockphoto fotobankas

Fotobankų verslo pradininkas. Patekimui prašo 3 nuotraukų. Tiesą sakant nusiunčiau ir gavau atsakymą: “Jūsų nuotraukos atitinka vidutinį mūsų fotobanko nuotraukų lygį. Jei norite patekti į mūsų fotobanką, turite mus nustebinti savo darbais“. Taip ir liko... Kai kur internete radau, kad jei neturi Hasselblad naujo fotoaparato, tai neverta vargintis. Pagal gaunamas pajamas daugumos vertinamas prasčiau už Shutterstock. 

Daugiau patarimų ir registracijos nuorodas rasite puslapyje www.photocamera.click