Fotoaparatas, foto priedai ir talentas – ko dar reikia norint fotografuoti?

Nuo senų laikų fotografija – tai yra vienas iš geriausių būdų užfiksuoti ir įamžinti svarbias akimirkas, nebyliai papasakoti istoriją ar pasidalinti gyvenimo džiaugsmais. Dabar ji kaip niekad prieinama – išmokti fotografuoti, įsigyti gerą fotoaparatą pomėgiui ar darbui gali kiekvienas.

Nepaisant to, ar jūs esate mama, kuri ieško geriausių būdų, kaip įamžinti savo augantį vaiką, ar esate keliautojas, kuriantis savo kelionių tinklaraštį, kuriame norite publikuoti nepakartojamo grožio nuotraukas, visuomet galima pasitelkti ir keletą naudingų fotografijos patarimų. Pakalbėsime apie tai, kokie foto priedai jums reikalingi, kokius fotoaparato nustatymus žinoti ir kaip atrasti talentą.

Fotoaparato funkcijos pradedantiesiems

Jei jūs norite tapti geresniais fotografais, tuomet nuo šiol jums vertėtų pradėti dažniau fotografuoti nenaudojant automatinio režimo. Vietoje to, turėtumėte pasitelkti „rankinį“ režimą. Žinoma, tai pradžioje jums gali atrodyti pernelyg sudėtinga ir labai komplikuota užduotis, tačiau jei jūs būsite susipažinę su „auksiniu trikampiu“, jums bus kur kas paprasčiau fotografuoti. Ir atminkite – jei fotografuosite „rankiniu“ režimu, fotoaparatą kontroliuosite būtent jūs. Todėl jūs patys galėsite nulemti, kokios kokybės bus jūsų daromos nuotraukos.

Tad trumpai susipažinkime su pagrindinėmis fotoaparato režimais ir jų svarba. 

• Priartinimas: Nors paprastai yra rekomenduojama stengtis atsiriboti nuo priartinimo funkcijos naudojimo fotografuojant, nes tai sumažina nuotraukų kokybę, labai svarbu suprasti, kokios yra jūsų naudojamo fotoaparato priartinimo ribos.

• Fokusavimas: Daugumoje fotoaparatų yra automatinio fokusavimo funkcija, tačiau jei fotografuojate ir tai mėgstate daryti pakankamai dažnai, taip pat turėtumėte išsiaiškinti, kaip automatinio fokusavimo funkciją perjungti į rankinį fotografavimą. Tokiu būdu jūs galėsite sukurti kur kas įdomesnes nuotraukas.

• Spalvų balansas: Reikėtų išmokti nustatyti savo fotoaparato spalvų balansą atsižvelgiant į esamą apšvietimą. Tai užtikrins, kad jūsų daromose nuotraukose nebus jums nepatinkančių ir jūsų nepageidaujamų spalvų.

• Diafragma: Kiekvienas fotografuoti mėgstantis žmogus turėtų suprasti, kaip veikia diafragmos nustatymas (tai yra vienas iš trijų svarbiausių kiekvieno fotoaparato nustatymų), kadangi tuomet galima savo daromose nuotraukose lengviau kontroliuoti šviesą.

• Fotografavimo greitis: Pernelyg didelis fotografavimo greičio nustatymas gali paversti daromas nuotraukas tamsesnėmis, o pernelyg žemas nustatymas – išblukusiomis. Todėl labai svarbu išmokti atrasti optimalų balansą.

• Blykstė: Nors dauguma fotografų stengiasi pasitelkti išorinius šviesos šaltinius, būtina suprasti ir tai, kaip veikia jūsų fotoaparato blykstė. Niekuomet negalite žinoti į kokią situaciją pateksite ir kada jums prireiks ją pasitelkti.

• Rankinio fotografavimo režimas (ir papildomi režimai): Jei išmoksite naudotis rankiniu fotografavimo režimu (kuomet fotoaparatas pats už jus nebando atlikti viso darbo), turėsite kur kas didesnes galimybes kontroliuoti savo fotoaparatą ir tai, kaip yra daromos nuotraukos. Todėl jei norite tapti geresniais fotografais, laikui bėgant apie automatinį fotografavimo režimą turėtumėte pamiršti.

• Šviesos balansas (apšvietimas): Šis nustatymas turėtų būti koreguojamas atsižvelgiant į tai, kiek šviesos norima matyti daromose nuotraukose.

• ISO: Šio nustatymo pagalba yra koreguojamas fotoaparato jautrumas šviesai, todėl pastarojo nustatymo valdymą būtina įsisavinti kiekvienam vartotojui, kuris nori išmokti geriau fotografuoti.

Fotografavimo įranga pradedantiesiems

Nors pradžioje jūs galite neturėti pakankamo biudžeto labai galingam ir profesionaliam fotoaparatui, tai nėra didelė bėda – mokantis fotografuoti pakaks ir vidutinio pajėgumo fotoaparato. Tačiau fotoaparatas nėra vienintelė fotografo priemonė.

Jums gali praversti ir papildoma baterija (ar bet kurio kito fotoaparato modelio), akumuliatoriaus įkroviklis, trikojis, lęšių valiklis ir kt. Tokios papildomos pagalbinės priemonės užtikrina, kad jūs visuomet būtumėte pasiruošę fotografuoti ir išvengtumėte nepatogumų, kurie neretai užklumpa neturint bazinės fotografavimo įrangos.

Ši fotografavimo įranga bei foto priedai tampa dažniausi fotografo ir mėgėjo palydovais.

• Fotoaparatas: Šiandien fotografuoti galima tiek naudojant fotoaparatą, tiek ir savo išmanųjį telefoną. Tačiau jei savo nuotraukų kokybę norite perkelti į aukštesnį lygį ir kartu pagerinti savo fotografavimo sugebėjimus, turėtumėte investuoti į kokybiškesnį fotoaparatą.

• Trikojis: Be trikojo negali išsiversti nei vienas fotografas. Jei nenorite išblukusių ir neryškių nuotraukų, turite investuoti į kokybišką reguliuojamo aukščio trikojį.

• Atminties kortelės: Su savimi visuomet turėkite bent dvi atminties korteles. Niekuomet negalite būti tikri, kiek laiko užtruksite fotografuodami, todėl tai gali jums padėti išvengti didesnių nepatogumų ir sutaupyti daugiau laiko.

• Papildomas apšvietimas: Jei fotografuojate patalpoje, tuomet naudinga pasirūpinti ir papildomu apšvietimu, kuris padeda eliminuoti šešėlius ir išsprendžia prasto apšvietimo klausimą.

• Akumuliatoriai fotoaparatams: Kiekvienas patyręs fotografas žino, kad su savimi būtina turėti bent vieną papildomą fotoaparatui skirtą akumuliatorių. Tai padeda išvengti didžiulių nepatogumų, su kuriais susiduriama tuomet, kai akumuliatorius visiškai išsikrauna.

• Fotoaparato baterijos įkroviklis: Tai yra dar vienas svarbus ingredientas, jei norima visuomet būti tinkamai pasiruošusiems.

• Fotografijos įrangos krepšys: Norint lengviau keliauti ir visuomet žinoti, kad svarbiausia įranga yra su jumis, reikėtų pasirūpinti ir fotografijos įrangai pritaikytu krepšiu. Jis ne tik padės lengviau sudėlioti savo turimą įrangą, tačiau taip pat ją tinkamai apsaugos.

• Fotoaparato valymo priemonės: Nešvarus objektas yra lygus prastos kokybės nuotraukoms. Be to, nešvarumai gali pažeisti ir patį fotoaparatą, todėl su savimi visuomet reikėtų turėti ir fotoaparatui skirtas valymo priemones.

Kaip atrasti fotografavimo talentą?

Jei fotografijos srityje save galite vadinti naujokais, tačiau norite tapti geresniais fotografais, galite būti tikri, kad jūsų laukia ilga ir labai įdomi kelionė. Pirmasis žingsnis - išmokite turėti „gerą akį“ fotografijai. 

Žinoma, reikia pripažinti, kad patarimas skamba labai banaliai, tačiau tai iš tikrųjų yra vienas iš geriausių ir svarbiausių fotografijos patarimų. „Gera akis“ reiškia, kad žvelgdami į tam tikrus objektus ir vaizdus jūs turite savo mintyse vizualizuoti, kokios nuotraukos jūs norėtumėte. Tai gali būti įgimtas talentas netrunkantis atsiskleisti ar miegantis talentas, kurį tereikia pažadinti. Net jei atrodo neturite talento – jį galima išsiugdyti su praktika. 

Fotografija yra kur kas daugiau nei tik mokėjimas paspausti fotoaparato mygtuką. Tai yra tikras menas, kuriam įvaldyti reikia ne vienerių metų. Ir vėlgi, tam reikia turėti ir „gerą akį“. Todėl norint „ištreniruoti“ šį savo gebėjimą, reikėtų pradžioje išmokti būti stebėtoju. Jei išmoksite tai daryti, jūs visuomet matysite, ką norite nufotografuoti ir įamžinti savo nuotraukose. Šis svarbus patarimas padės jums tapti geresniais fotografais.
 

fotoaparatas ir priedai