Atminties kortelės fotoaparatams: kaip išsirinkti?
Atminties kortelės – naujųjų laikų duomenų laikmenos. Jos nepakeičiamos fotoaparatuose, kamerose, telefonuose, nešiojamuose ir planšetiniuose kompiuteriuose bei kituose elektronikos prietaisuose. Atminties kortelės, dažnai pavadinamos flash kortelėmis, duomenis saugo net ir prietaisui išsikrovus, jos – labai kompaktiškos, patogios, ilgai tarnaujančios ir iki šiol neturinčios geresnių analogų duomenims saugoti.
Tačiau kai kortelių rūšių – tiek daug ir jos skiriasi, pasirinkti tinkamiausią fotoaparatui gali būti išties sudėtinga. Atminties kortelės skiriasi greičiu, talpa, gamintojais/prekės ženklais ir suderinamumu, jau neminint kainų diapazono. Pasirinkimą lemia kortelių talpai, greičiui ir kainai keliami reikalavimai. Kaip galime pastebėti, atminties kortelės kainuoja nuo 10 iki 85 eurų.
Kokių tipų kortelių galime rasti ir ką reiškia santrumpos SD, CF ir kt.?
Atminties kortelių fotoaparatams tipai
• SD tipo atminties kortelės. SD atminties kortelės naudojamos bene plačiausiai, nors yra ir naujesnių formatų. Jos tinka daugeliui skaitmeninių ir veidrodinių fotoaparatų. Daugelis kortelių gamintojų asortimente turi ir SDHC bei SDXC atminties kortelių, kurios iš esmės nesiskiria nuo įprastų SD, tik skiriasi jų greitis ir talpa:
SDHC kortelės – naujesnė SD versija. Įprastai jos būna iki 32 GB talpos.
SDXC kortelės – pati naujausia SD kortelių versija. Jų talpa – 64–2000 GB.
Renkantis SD atminties kortelę būtina atkreipti dėmesį, ar įrenginys palaiko SDHC/SDXC formatus.
• Micro SD atminties kortelės. Tai labiausiai paplitusios ir perkamiausios iš visų tipų kortelių. Mikro SD kortelės naudojamos ne ik fotoaparatuose, bet ir telefonuose, planšetiniuose kompiuteriuose ir kt. Išskirtinė jų savybė – kompaktiškumas. Standartiniai jų matmenys – 15x11x1 mm. Vis daugiau gamintojų vietoje tradicinių SD integruoja Micro SD korteles. Naudojant specialų adapterį, Micro SD korteles galima naudoti ir prietaisuose, kuriuose palikta vietos didesnei SD kortelei.
• CF atminties kortelės. CF (angl. Compact flash) atminties kortelės yra šiek tiek didesnės už tradicines SD. CF kortelės dažniausia naudojamos kamerose ir profesionaliuose veidrodiniuose fotoaparatuose. Jos greitai nuskaito ir įrašo duomenis. Jei norite, kad duomenys būtų įskaityti ir nurašyti itin sparčiai, rinkitės CFast 2.0 tipo atminties kortelę. Įprastas CF korteles po truputį keičia „Secure Digital“ modeliai.
Atminties kortelių talpa
Senesnės kartos atminties kortelių talpa buvo matuojama megabaitais, tai šiandien įprasta talpa – mažiausiai 32 ar 64 GB. Kokios talpos atminties kortelę rinktis, labai priklauso nuo kiekvieno pirkėjo poreikių: vienam visiškai užteks ir 16 GB talpos atminties kortelės, o kitas svarstys įsigyti 256 GB ir didesnės talpos atminties kortelę. Vienas kortelėje saugos nuotraukas, kitas – įvairias nuotraukų ar vaizdo įrašų apdorojimo programas ir kt. Tiesiog visuomet verta įsigyti geresnių parametrų kortelę.
Kortelės talpą reikia rinktis atsižvelgiant į tai:
• Ką fotografuosite?
• Kokia jūsų fotoaparato skiriamoji geba?
• Ar fotografuosite RAW, ar JPEG formatu? Jei RAW, tuomet kokią glaudinimo parinktį naudojate ir ar fiksuojate daug besikartojančių kadrų?
Pavyzdžiui, fotografui, fotografuojančiam portretus su vidutinės skiriamosios gebos fotokamera, gali visiškai užtekti ir 16 GB talpos atminties kortelės, o gamtos ir kraštovaizdžio fotografams, padarantiems labai daug nuotraukų ar fotografuojantiems aukštos raiškos panoraminius vaizdus, 64 GB kortelė gali būti per mažos talpos ir stipriai riboti poreikius.
Rinkoje kasmet atsiranda vis talpesnių atminties kortelių, kinta fotografų įpročiai, tad iškart verta įsigyti brangesnę ir leisiančią sutalpinti daugiau nuotraukų, vaizdo įrašų ir kitos informacijos kortelę.
Atminties kortelių greitis
SD atminties kortelių greitis
Reikėtų turėti omenyje, kad kortelėse reikės sutalpinti ne tik daugybę nuotraukų ir vaizdo įrašų, bet ir iškelti juos į kompiuterį, išorinį diską ir pan., tad būtų geriau, jei šis procesas neužtruktų. Atminties kortelės skiriasi ir pagal informacijos nuskaitymo/įrašymo greitį.
Greičio matmuo – megabaitai per sekundę (MB/s).
Minimalų duomenų įrašymo ir nuskaitymo greitį nurodo greičio klasės (2–10, UHS I–III).
Anksčiau vyravusios atminties kortelių greičio klasės, vis dar naudojamos kai kuriuose fotoaparatuose:
• 2–4 klasė: kortelės, išvystančios 2–4 MB/sek. greitį, tinka tais atvejais, jeigu neplanuojame įrašyti ir perkelti didelio dydžio failų (pavyzdžiui, aukštos raiškos nuotraukų ir vaizdo įrašų). Tačiau siekiant apsidrausti geriau naudoti didesnio greičio klasės atminties korteles.
• 6–8 klasė: kortelės pasiekia 6–8 MB/sek. greitį. Kortelė tinkama, jei, pavyzdžiui, telefonu filmuojami tik HD raiškos vaizdo įrašai. Tačiau aukštos raiškos failų (pavyzdžiui, FULL HD) atminties kortelė gali nepalaikyti.
Dabar vyraujančios atminties kortelių greičio klasės:
• 10 klasė (High Speed): 10 MB/sek. (tačiau išvystančios iki 25 MB/sek. greitį) kortelės tinka vidutinės klasės fotoaparatams, tačiau gali kilti problemų įrašant 4K raiškos failus.
• UHS I klasė: aukštos spartos kortelės veikia iki 104 MB/sek. greičiu.
• UHS II klasė: kortelių sparta – iki 312MB/sek.
• UHS III klasė: greičiausios atminties kortelės, veikiančios iki 624 MB/sek. greičiu. Turint šios klasės kortelę nekils problemų įskaitant bet kokios raiškos medžiagą, bet turėkite omenyje, kad UHS III klasės kortelės – ir pačios brangiausios rinkoje.
UHS – tai duomenų perdavimo magistralė.
Taip pat svarbu žinoti, kad UH I–III klasės kortelėms, ypač jei fotoaparatas senesnio modelio, gali prireikti skaitytuvo, galinčio palaikyti reikiamą greitį.
Fotografams rekomenduojame rinktis ne žemesnės kaip 10/High Speed klasės korteles. Informacija apie kortelių spartą susisteminta šioje lentelėj
Sąsaja Suderinamos atminties kortelės Maksimalus greitis (MB/sek.)
High Speed SD, SDHC, SDXC 25
UHS-I SDHC, SDXC 104
UHS-II SDHC, SDXC 312
UHS-III SDHC, SDXC 624
Ant SD atminties kortelių pateikiami duomenys: kaip juos iššifruoti?
https://photographylife.com/understanding-memory-cards
1 – maksimalus duomenų nuskaitymo greitis.
2 – SD atminties kortelės tipas (ar kortelė įprasta SD, SDHC ar SDXC).
3 – UHS greitis.
4 – SD greičio klasė: visos šiuolaikinės kortelės turėtų būti ne žemesnės nei 10 klasės.
5 – UHS greičio klasė. Skaičius 3 atitinka 30 MB/sek.
6 – atminties kortelės talpa, matuojama gigabaitais. Paprastai talpa užrašoma pačiais didžiausiais skaitmenimis.
CF atminties kortelių greitis ir kiti parametrai
CF atminties korteles techniškai apriboja greičiausias Ultra DMA7 režimas, todėl jų duomenų nuskaitymo greitis – iki 167 MB/sek.
Tačiau, palyginus su SD kortelėmis, CF kortelių duomenys yra lengviau nuskaitomi.
https://photographylife.com/understanding-memory-cards
1 – atminties kortelės talpa.
2 – maksimalus duomenų nuskaitymo greitis, pavyzdžiui, iki 160 MB/sek.
3 – mažiausias įrašymo greitis. Jei ant kortelės pareiktas skaičius 65, reiškia, duomenys bus įrašomi mažiausiai 65 MB/sek. greičiu.
4 – Ultra DMA režimas. Pavyzdžiui, skaičius 7 rodo, kad galimas greičiausias duomenų perdavimo greitis – 160 MB/sek.
Jei kai kurių duomenų nepavyktų rasti ant pačios kortelės, ieškokite jų ant pakuotės ar prekės aprašyme, jei perkate internetu.